Заміокулькас (Доларове дерево)

Рослина заміокулькас (Zamioculcas), яке ще називають доларовими деревом, є представником сімейства Ароїдні, в природі його можна зустріти в тропічних широтах Африки. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує від 1 до 4 видів. Рослина було названо заміокулькасом, тому що його листя дуже схожа на листя заміі, зростаючої на американському континенті.

Особливості заміокулькаса

Заміокулькас являє собою низький трав'яниста рослина. Кореневище у нього клубневидное, а корені товсті і м'ясисті. Товстий і соковитий рахіс дуже потрібен квітці, так як в ньому він запасає воду. Шкірясте на дотик пір'ячко досить щільні. У довжину листова пластина може досягати близько 100 див. Під час тривалого посушливого періоду рослина скидає листочки з верхньої частини листової пластини, завдяки цьому відбувається зменшення випаровування вологи, а знизу черешок потрібен для збереження рідини для куща. Ще скупчення вологи відбувається і в підземному бульбі. Добре розрісся кущ може почати цвісти і при вирощуванні в домашніх умовах. Коротенький товстий квітконіс з'являється з підстави листя, він несе початок-суцвіття блідо-кремового окрасу.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Заміокулькас ростять як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Необхідно велика кількість яскравого сонячного світла.
  3. Температурний режим. У весняно-літній період ― від 22 до 25 градусів, а в зимовий час ― приблизно 16 градусів.
  4. Полив. У весняний і літній час рослину поливають відразу ж після того, як просохне верхній шар субстрату в горщику. Глибокої осені і до самої весни полив скорочують. Якщо на зимівлю квітка поміщений в прохолодне місце, то поливати його треба тільки після того, як земляний кому в горщику повністю просохне.
  5. Вологість повітря. Добре росте при такому рівні вологості повітря, що характерний для житлових приміщень. Однак у спекотні дні його листя потрібно регулярно зволожувати з обприскувача теплуватою водою.
  6. Добрива. З другої половини весняного періоду і до кінця літа кущ підгодовують 1 раз в 15 днів, для цього використовують добрива для сукулентів і кактусів. В інший час рослина не потребує підгодівлях.
  7. Період спокою. З останніх осінніх тижнів до початку весни.
  8. Пересадка. Її проводять лише тоді, коли це необхідно, як правило, 1 раз у 2-4 роки. Цю процедуру проводять у весняний або літній час.
  9. Грунтосуміш. Відповідний субстрат повинен складатися з піску, садовий, городній та лісової грунту (5:2:2:2). У готову грунтосуміш додають невелику кількість деревного вугілля.
  10. Розмноження. Листовими живцями і діленням кореневища.
  11. Шкідливі комахи. Щитівки та попелиці.
  12. Захворювання. При неправильному догляді на листі можуть з'явитися темні цятки або вона зовсім облітає, пагони можуть сильно витягнутися або на коренях та стеблах утворюється гниль.

Догляд за доларовими деревом в домашніх умовах

Освітленість

Заміокулькас добре переносить прямі промені сонця, у зв'язку з цим його можна поставити на вікно південної орієнтації. Проте в літній час при нестачі свіжого повітря в полуденний час рослина рекомендується притіняти. Також воно нормально росте і розвивається на світлих підвіконнях західної або східної орієнтації. Нещодавно придбаний у магазині квітка привчають до прямих променів сонця поступово, інакше на поверхні листя можуть утворитися опіки. Те ж саме роблять і після тривалої похмурої погоди.

Температурний режим

У весняний, літній і осінній час рослина потребує в теплі (від 22 до 25 градусів). Взимку його переставляють в прохолодне місце (близько 16 градусів). Кімнату, в якій знаходиться квітка потрібно систематично провітрювати.

Полив

З весни і до кінця осені полив доларового дерева проводять тільки після того, як ґрунт у горщику просохне наполовину. В інший час поливи повинні бути більш мізерними і рідкісними. Такий же режим поливу квітці необхідний і при тривалій похмурій погоді. Якщо в кімнаті прохолодніше, ніж це необхідно, тоді зволожують субстрат тільки після того, як він повністю просохне. Під час тривалої посухи верхня частина листових пластин засихає.

Поливають квітка м'якою і добре відстояною водою (не менше 24 години). Слідкуйте за тим, щоб протягом усього року рідина не застоювалася в кореневій системі рослини.

Вологість повітря

Доларове дерево, що вирощується в кімнатних умовах, добре росте при невисокій вологості повітря, яка характерна для житлових кімнат. У зв'язку з цим зволожувати листя не обов'язково. Однак у спекотні літні дні листя рекомендується регулярно протирати вологою губкою або обприскувати теплою водою з пульверизатора.

Цвітіння

Зацвісти в кімнатних умовах може тільки добре розвинене рослина. У нього на коротенькому квітконосі з'являється суцвіття-качан, який зверху вкритий верхівковим блідо-зеленим листом.

Добриво

Підживлення проводять з другої половини весни і до осені, квітка підгодовують 1 раз в 2 тижні, для цього використовують добриво для кактусів або сукулентів. В інший час підживлення не проводять тільки в тому випадку, якщо погода похмура.

Підв'язка

У підрослого куща великі листові пластини треба підпирати, для цього використовується спеціальна опора з кільцями. Якщо цього не зробити, то листя починає завалюватися.

Пересадка заміокулькаса

Пересадку рекомендується проводити тільки при необхідності у весняний або літній час. Як правило, її роблять 1 раз у 2-4 роки. При рідкісних пересадках ріст куща можна уповільнити. Для пересадки рекомендується використовувати високий горщик з глини. Якщо ємність взяти надмірно широку, тоді перший час буде відбуватися розвиток кореневої системи, а при цьому ріст надземної частини сильно сповільнюється. А ще в занадто великому горщику є вірогідність застою рідини в ґрунтосуміші. Для пересадки використовують субстрат наступного складу: пісок, садова, городня та лісова грунт (5:2:2:2). Також в готову грунтосуміш можна всипати невелику кількість деревного вугілля. Не забудьте на дні горщика зробити хороший дренажний шар, який повинен займати не менше ¼ частині ємності.

Розмноження

Цю рослину можна розмножувати поділом і укоріненням листочків і листових пластин. Для укорінення використовують міні-теплицю, яку наповнюють сумішшю, що складається з торфу і піску, при цьому температура повітря повинна бути вище 20 градусів.

У облетіло листя у підстави можуть утворитися бульби. Їх можна використовувати для розмноження, з часом у них розвинуться корінці і нирки. Якщо розвиток буде відбуватися нормально, то перший стебло може сформуватися через півроку.

Захворювання і шкідники

При неправильному догляді у заміокулькаса можуть виникнути проблеми. Наприклад:

  1. Листові пластини відмирають. Якщо на листі є механічні пошкодження, то це може привести до їх загибелі.
  2. Рослина витягується. Це відбувається за дуже малий освітлення.
  3. Облетание листя. Якщо відмирають і облітають нижні листові пластини, то це цілком природний процес.
  4. Плями на листках. На листі утворюються плями темного кольору, це може статися із-за протягів, надмірного поливу і холодного повітря.
  5. На кущі з'явилася гниль. На коренях і пагонах може з'явитися гниль, якщо в кімнаті дуже холодно, а в субстраті регулярно спостерігається застій води.
  6. Шкідливі комахи. Ця рослина відрізняється високою стійкістю до шкідників, проте на ньому можуть оселитися щитівки або попелиці.

Види заміокулькаса з фото і назвами

Заміокулькас замієлистий (Zamioculcas zamiifolia)

Або заміокулькас Лоддигеза (Zamioculcas loddigesii) ― цей вид в природних умовах можна зустріти в Східній Африці. Кореневище являє собою бульба, від якого виростають листові пластини, в довжину досягають близько 0,6 м. Листові пластини розділені на листочки-пір'їнки, яких налічується від 4 до 6 пар. Під час тривалої посухи рослина може скинути з верхньої частини листової пластини листочки, завдяки чому скорочується випаровуваність вологи.

Заміокулькас вариегатный (Zamioculcas variegate)

Вариегатный або пестролистый заміокулькас дуже складно знайти в квіткових магазинах. Його батьківщина-острів Мадагаскар. В домашніх умовах може досягти в висоту від 1 до 1,5 метрів. Листя розташовуються симетрично в строгій черговості. Мають яскравий зелений колір, соковиту м'якоть, загострені на кінчиках. Квітки у рослини з'являються рідко, при наявності дуже хорошого догляду. Суцвіття утворюється у формі качана.

Заміокулькас ланцетоподібний (Zamioculcas Lanceolata)

Отримав таку назву через подовжених листя оригінальної ланцетоподібної форми. Вперше квітка був виставлений на квіткових аукціонах в Голландії в кінці 20 століття. Його висота сягала 1,5 метрів і вище. У 2007 році було виведено мініатюрна рослина, що не перевищує 60 сантиметрів у висоту. Його листя – точна копія прабатька, тільки в зменшеному розмірі.

Чорний заміокулькас (Zamioculcas Blak)

Рослина має листя і черешки практично чорного кольору. В іншому воно повністю схожий з заміокулькас замифолией. Ті ж м'ясисті, загострені на кінчиках листя, закріплені симетрично з двох сторін на спільному черешку. Молодий кущ має листя салатного кольору. По мірі дорослішання вони починають темніти. При цьому на їх колір абсолютно не впливає освітлення в кімнаті. Як би квітникар не намагався висвітлити листочки, у нього нічого не вийде. Таке «дерево» дуже ефектно виглядає. Тому чудово прикрасить будь яке приміщення.