Морошка

Трав'яниста багаторічна рослина морошка (Rubus chamaemorus) є представником роду Рубус сімейства Рожеві. На ньому ростуть плоди, які можна вживати в їжу. Наукова назва цієї рослини було утворено від давньогрецького слова, і переводить «на землі», а так само латинського ― в перекладі означає «шовковиця», в результаті виходить «земляна шовковиця». Морошкою іменують як сам кущик, так і його ягідки. Ця рослина в народі ще називають болотний вогонь, болотний стражник, північний апельсин, арктична малина, мохова смородина, глошина і царська ягода.

Де в природі можна побачити морошку? Така культура широко поширена по всій території Північної півкулі. Цей багаторічник воліє рости в мохових чагарниках, в північній лісовій смузі, на торф'яних болотах і в тундрі. Ще морошку можна зустріти в Сибіру, Білорусі, середньої смузі Росії, а також на Далекому Сході. Культивують морошку для отримання плодів, з яких готують сік, повидло, джем, компот та інші заготовки на зиму. Також дані плоди володіють лікарськими властивостями, які застосовуються в медичних цілях. У Скандинавії і в США цю культуру вирощують в промислових масштабах. А у Фінляндії на монеті в два євро знаходиться зображення морошки, а ще в цій країні на даний момент проводиться експеримент по парникового вирощування подібного рослини. Популярність даної культури пов'язана з тим, що в її плодах міститься велика кількість біологічно активних речовин. А ще, тому що дані ягоди володіють лікарськими властивостями, які застосовуються під час терапії деяких хвороб. При цьому морошку використовують і в традиційному, і в народній медицині.

Особливості морошки

Морошка являє собою трав'яниста рослина або напівчагарник. Висота куща близько 0,3 м. Гіллясте кореневище довге є повзучим. Пагони тоненькі прямостоячі. Очереднорасположенные черешкові п'ятилопатеві листові пластини нерівно-городчасті по крайці мають зморшкувату поверхню, пофарбовану в зеленуватий колір з бурими цятками. На одному пагоні, як правило, розташовується 2 або 3 листові пластини. Квітка верхівковий, він забарвлений в білий колір. Квітки є одностатевими, а це значить, що на одних спостерігається розвиток лише маточки, а на інших ― тичинок. Плід представляє собою збірну костянку, в поперечнику досягає 15 мм, зовні вона схожа з ягодами малини. Незрілі плоди пофарбовані в червоно-жовтий колір, у міру дозрівання їх забарвлення змінюється на оранжевий, при цьому ягідки стають практично прозорими, ніби зробленими з бурштину. Дозрівання плодів спостерігається в липні та серпні.

Посадка морошки у відкритий грунт

Для розмноження морошки використовують насіннєвий спосіб, а також вегетативний ― живцювання. Але обидва цих методу є тривалими і низькоефективними. Більш надійним і простим способом є покупка саджанця у продавця з хорошою репутацією, а ще кущ можна по можливості вирити в лісі і посадити у себе на ділянці. Знайдений у лісі гарний кущик морошки з великими плодами приємними на смак у вересні можна обережно вирити разом із земляною грудкою. Систему коренів треба акуратно запакувати в мішечок з паперу. Висаджувати кущик на нове місце найкраще, не знімаючи цей мішечок, тому що морошка досить важко переносить пересадку, і ні до чого влаштовувати рослині стрес, загортаючи його коріння в мішковину, а перед посадкою ― розгортаючи. Щоб у кореневій системі підтримати необхідну вологість, мішечок з паперу зверху слід обмотати поліетиленом, проте з висадкою краще не затягувати.

Підходить для посадки ділянку повинен бути відкритим і сонячним. А грунт має бути добре дренованим, вологою, насиченою поживними речовинами і слабокислою (рН 4,5–5).

Підготуйте ямку для посадки, приблизна величина якої повинна бути 0,5х0,5 м. Для її заповнення використовується рукотворна болотна жижа. Для цього стінки ями потрібно обкласти водоизолирующим матеріалом, наприклад: руберойдом, глиною або товстою плівкою. Дно так само викладається плівкою, при цьому в ній слід виконати кілька отворів. Потім готовий котлован треба наповнити субстратом, до складу якого входить верховий торф і лісова підстилка (3:1), в ній містяться необхідні морошка мікоризи. Субстрат треба гарненько утрамбувати і рясно полити. Не наповнюйте яму доверху, субстрат повинен бити нижче її краю приблизно на 10 сантиметрів. Саджанець треба помістити в котлован, не знімаючи мішок з паперу (він згодом розкладеться). Засипте яму тієї ж почвосмесью, при цьому її повинно бути стільки, щоб вона височіла маленьким пагорбом над поверхнею ділянки. Висаджену рослину треба полити. Після того як субстрат осяде, поверхню пристовбурового кола повинна вирівнятися.

Догляд за морошкою в саду

Якщо морошка була висаджена восени, то почати доглядати за нею слід навесні, коли вона рушить в зростання. Її треба буде систематично рясно поливати, прополювати, а також рихлити поверхню ділянки навколо кущиків. Поливати рослину слід лише теплуватою водою, яка повинна відстоятися від хлору. Полив рекомендується влаштовувати щодоби у вечірній час, при цьому на 1 квадратний метр ділянки береться від 50 до 80 л води. Часом у воду для поливу потрібно додавати пару грамів лимонної або оцтової кислоти. Щоб скоротити кількість поливів до 2 або 3 до 7 днів, поверхня ділянки треба засипати товстим шаром мульчі (торфом).

У перші 2 або 3 роки зростання морошки особливу увагу слід приділити систематичним прополка і рыхлениям поверхні ділянки. Коли культура розростеться, бур'яниста трава не зможе їй нашкодити. Зацвітуть кущики в 2-3 декаді травня. Потрібно стежити за тим, щоб квіти не постраждали від заморозків, для цього морошку на ніч слід накривати спанбондом.

На другий рік росту після того, як на кущиках з'являться зав'язі, їм знадобиться підживлення. Для цього використовують розчин комплексного мінерального добрива (1 велика ложка на піввідра води). Органіку для підгодівлі використовувати не рекомендується.

Збір і зберігання морошки

Збір плодів роблять у міру їх дозрівання, при цьому його початок припадає на липень. Збирають урожай протягом половини місяця, після чого перестиглі плоди при зборі розтікаються прямо в руках і є непридатними для переробки. Зривати потрібно помаранчеві, наполовину прозорі ягідки разом з чашолистками, а укладають їх в не дуже високі бідони або відра. Обірвані пізніше чашолистки використовують в якості лікарської сировини. У процесі збирання, а також транспортування плоди слід захищати від прямих променів сонця, тому ємності накривають листям лопуха або чистою тканиною, використовувати для цієї мети поліетилен не можна.

Ця ягода зберігатися вкрай погано, особливо якщо вона переспевшая. У зв'язку з цим знаючі люди рекомендують ще до того, як ви підете за ягодами, підготувати цукровий сироп, він підійде для приготування варення з тієї морошки, що переспела. Компот рекомендується готувати з тих ягід, які не дозріли. Лікарськими вважаються і плоди, і листя, і корінці морошки, витяг з землі яких виробляють в жовтні або листопаді.

Основні види і сорти

Велика кількість садівників вважають, що морошка і її родичка поленика (княженика) ― це одне і те ж рослина. Незважаючи на те, що поленика і морошка мають відношення до одного і того ж роду, ці рослини різні. На сьогоднішній день садових сортів морошки немає.

Властивості морошки: шкода і користь

Корисні властивості морошки

Така рослина як морошка вважається унікальним, а її вплив на людський організм вражає. До її складу входять такі речовини, як білки, пектини, органічні кислоти, клітковина, цукру, дубильні речовини, фітонциди, антиоксиданти, ненасичені жирні кислоти, рослинні стерини, вітаміни C, A, PP, B1 і B2, а ще мікроелементи кровотворного ряду калій, магній, фосфор, алюміній, кобальт, кальцій, залізо і кремній. В результаті такого досить різноманітного складу ця рослина відрізняється потогінну, омолоджуючу, антимікробну, спазмолітичну, протиракову, закріплює, ранозагоювальну, в'яжучу, протизапальну, загальнозміцнюючу, імуномодулюючу, сечогінну, регенеруючою, жовчогінну, протицинговим і протигарячкову ефектом.

При використанні корінців, плодів і листя цієї культури можна позбутися серйозних захворювань, наприклад, таких як: хвороби кишечника і печінки, патології нирок, а ще спостерігається нормалізація діяльності серцево-судинної системи, а також зникають проблеми жовчовивідних шляхів. Поїдання плодів сприяє зменшенню розвитку бродильних і гнильних процесів в органах ШКТ, усунення авітамінозу, відновленню біохімічних процесів, а також допомагає вилікувати захворювання шкіри і застуду, і зупинити внутрішню кровотечу. Ще плоди рекомендується використовувати при хронічної втоми, порушення процесів засвоєння їжі, циститі, діареї, водянці, подагрі, асциті, корості і ангінах. Морошка під силу вилікувати туберкульоз і кашель, а ще її використовують як загальнозміцнюючий засіб люди, що перенесли важке захворювання. Дані плоди також використовуються в косметології, так, фірма Lumene виробляє відновлюючий крем з вітаміном С і морошкою.

Протипоказання

Плоди морошки не можна вживати людям, що страждають від гастриту з підвищеною кислотністю, виразки дванадцятипалої кишки і шлунка, тим більше під час загострення хвороби. Також її не можна їсти при індивідуальній непереносимості.